Baťův kanál láká milovníky vodních ploch

Rohatec (SK) - Strážnice - Veselí nad Moravou - Uherské Hradiště - Spytihněv - Napajedla - Otrokovice - Kroměříž

Zavítáte-li do Napajedel za návštěvu určitě stojí Baťův kanál, který nabízí spoustu možností plavby, vodní turistiku i cykloturistiku.

Baťův kanál je historická vodní cesta vybudovaná v letech 1935–1938 v délce 52 km, která spojovala Otrokovice s Rohatcem. V současnosti spojuje slovenský Rohatec a Kroměříž tedy oblasti Záhoria (SK), Slovácka, Zlínska a Luhačovicka a Kroměřížska.

Jeho vodní trasa je částečně vedena po řece Moravě, jinak uměle vyhloubenými kanály s řadou pohyblivých jezů, plavebními komorami a dalšími vodními stavbami. Jako návštěvníci Baťova kanálu si můžete vypůjčit malou loď, kajak, motorový člun či hausbot nebo si můžete vybrat plavbu na výletní lodi. Pro plavbu na lodi či hausbotu nepotřebujete žádné oprávnění, v půjčovnách lodí vás kvalifikovaná obsluha řádně proškolí. Ideální je pak kombinace cyklovýletu a lodní dopravy.

Aktuální jízdní řád lodi Morava a více o Baťově kanálu naleznete ZDE.

Zajímavá brožura o Baťově kanálu nejen pro malé i velké ke stažení ZDE.

Vodního vyžití je na „Baťáku“ nespočet, tak se o tom přijďte přesvědčit.

Cyklovýlety vhodné pro rodiny s dětmi

Kroměříž - Napajedla - Hodonín

Pro nenáročnou cyklistiku je ideální cyklostezka podél Baťova kanálu, která je dlouhá více jak 80 km a vede z Kroměříže až do Hodonína.

Je vhodná jak pro rodiny s dětmi, turisty, cyklisty, in-line bruslaře, seniory i tělesně postižené, kteří jistě ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén.

Cyklostezka je napojena na cykloturistické trasy vedoucí do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat, které nabízejí různorodé terény a zajímavé cíle. Díky napojení stezky na další cykloturistické trasy můžete pohodlně na kole navštívit například zámek Buchlovicehrad BuchlovArcibiskupský zámek a zahrady v KroměřížiVelehradArcheoskanzen Modrávinné sklepy v Mařaticích nebo Uherské Hradiště. Navíc na stezku navazuje i síť oblíbených Moravských vinařských stezek.

Vybrané cyklookruhy v okolí Napajedel jak pro silniční, tak pro MTB cyklistiku najdete v mapové aplikaci. V levém horním rohu stačí vybrat z nabídky, jak by Váš cyklovýlet měl vypadat a můžete se vydat za dobrodružstvím!

V případě, že s sebou nemáte kolo vlastní, není problém si ho půjčit v Napabike.

Cyrilometodějské stezka nejen pro poutníky

Visla (POL) - Napajedla - Velehrad

Stezka s více jak 3000 km turistických tras stírá hranici mezi poutníkem a turistou. Dálkové trasy Cyrilometodějské stezky spojují hlavní poutní místa v Polsku, České republice, na Slovensku, v Rakousku a Itálii. Stezka vede rozsáhlými lesy, přes pohoří, podél jezer a kolem obcí a historických památek. Povrch cesty se střídá se štěrkovou cestou, lesními a polními cestami, asfaltem a stezkami.

Jak tuto stezku poznáte? V České a Slovenské republice jsou na rozcestnících Klubu českých turistů a Klubu slovenských turistů umístěny tmavě modré nálepky s bílým symbolem Cyrilometodějské stezky. Trasy jsou vyznačeny také na www.mapy.cz, která je přístupná i offline. V krajině jsou stezky Cyrilometodějské stezky vyznačeny v obou směrech.

Pokud hledáte krom zdravého pohybu na čerstvém vzduchu i další rozměr. Možná je cyrilometodějská stezka správný směr pro Vás.